Vyučovací projekt: O vodě a s vodou

Jsou nejrůznější možnosti, jak připravit malý projekt a nahradit jím tradiční způsob vyučování. Především musíme opustit představu, že správné vyučování je jen takové, kdy děti ukázněně sedí v lavicích, učitel vykládá, děti poslouchají. Pak si látku procvičí, dostanou domácí úkol a příští hodinu se probrané učivo přezkouší.

Projekt nás může přenést do jiného prostředí, blíž k životní realitě, a právě to je na projektové výuce velmi cenné.

Projektem rozumíme možnost intenzivně se zabývat určitým tématem z různých hledisek a ze všech stran, zároveň si hrát a navíc o všem více přemýšlet.

Jak se učením o vodě zabývaly děti ze školy Christopha-Martina-Wielanda v německém Weimaru, dokumentuje několik obrázků. Škola pracuje podle pedagogických principů "jenského plánu".

 
Odpolední návštěva u zapáchající vody - čistička odpadních vod Zkoušíme sami filtrovat: Voda a olej, voda a barva, voda a bahno
"Vodní hudba" - láhve naplněné vodou vydávají různé zvuky O našem projektu také musíme napsat zprávu
Ještě jednou na procházce u vody. Pozor, ať tam nespadneš! Annekatrin připravuje filtrování vody

Zde je odkaz na Jenskou školu ve Weimaru, odkud byly informace o projektu a obrázky převzaty.

 

Pro zájemce uvádíme odkaz na německé stránky, odkud je možné stáhnout vyučovací programy k tématu "Voda". Programy jsou bezplatné k použití při vyučování. Je možné si vytisknout i pracovní listy.
Po otevření úvodní stránky klikněte na tlačítko Download. Do připravené složky na pevném disku stáhněte  komprimovaný soubor Wasser (8,1 MB). Po rozbalení se program spouští kliknutím na soubor "start.exe".
Vytisknout můžete například pracovní listy (Arbeitsblätter) "Jak vzniká spodní voda" nebo "Jak vzniká pramen".

Kliknutím zde otevřete úvodní stránku s nabídkou programů a materiálů

 ZPĚT NA ZAČÁTEK STRÁNKY